Kategorie
 
 
 
 
 

Feng shui - umění žít a bydlet

feng shui pagodaFeng shui se považuje za více jak 4000 let starobylé moudré učení, které poskytuje jednoduché prostředky na harmonizaci prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Feng shui je čínske umění žití a bydlení, kterého cílem je udržování harmonie a rovnováhy v přírodě a ve vesmíru. Základem Feng shui je vztah člověka k jeho okolí, jeho úcta k přírodě, k živým bytostem, k rostlinám, ale aj k sobě samému.

Podle Feng shui jsou všechny živé bytosti propojené čchi - kozmickou neviditelnou energií. Je přirozenou sílou a přimární substanci vesmíru, která proudí vším. Tato energie obsahuje jin a jang, dvě opačné navzájem se doplňující síly, které se nacházejí v každé živé a neživé části vesmíru. Ačkoli se jin považuje za "negativní" složku a jang za "pozitivní", je důležité tyto 2 síly udržovat v rovnováze. Tma odráží světlo a světlo zobrazuje tmu.

Jin - ženská energie, působí temně energeticky a koresponduje s nocí, symbolizuje ji voda a zem

Jang - mužská energie, světlá, tvořivá síla, působí vesele, aktivně a koresponduje s dnem, symbolizuje ji vítr a oheň

Tyto 2 síly závisí jedna od druhé. Jedna nemůže existovat bez druhé. Tak jako den nemůže existovat bez noci. Podle filozofie Feng shui všechno souvisí se vším. Jedno je propojené s druhým. Nic sa neděje bez následků, všechno má svoji příčinu a důsledek.

Už v starověké Číně lidé budovali své domy, chrámy a obchody v souladě se silami země, tak aby přitahovali rodinné štěstí, zdraví, úspěch a prosperitu. Podle Feng shui je správné to, co jako správně cítime. Náš život bude šťastnej a cíle naplnené když jsme v harmonii s okolím.

V překladu Feng shui doslova znamená "vítr a voda", co v skratce znamená přírodné prostředí. Filozofie Feng shui vznikla na základě toho, že v Číně se mírny vítr a pokojná voda vždy spájeli s dobrou úrodou, pevným zdravím, zatím, co mocný vítr a stojící pomaly tečoucí voda byla spájena s hladem a neštěstím. Základné přincípy Feng shui vytvořili právě ti, co obrábali půdu na jihu Číny, kterých životy byli doslova závislé na půdě a životném prostředí. Díky tomuto zjistili, že když budou žít v harmonii s přírodou, budou jejich životy lehčí a šťastnější. Ku příkladu když budou uplatnovat tyto přincipy při sázení a obrábaní půdy, budou mít lepší úrodu, když si postaví dům na místě, které je na chráneném kopci, poskytne jim ochranu. Takto se filozofie postupně rozšířila mezi verejnost, a když se s ní ostatní seznámili a začali se řídit podle jejich principů, uvědomili si, jaký nesmírný úžitek může přinést Feng shui do životů všech lidí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze