Kategorie
 
 
 
 
 

Starostlivost o drahé kameny a čištění kamenů

Do drahých kamenů často vložíme více negativní energie, bolesti, blokád, nevyřešených konfliktů, více jako jsou kameny schopné unést. Někdy se může dokonca stát, pokud není kámen včas odložený a očištěný, že se v něm můžou objevit trhliny, zlomy anebo změní zafarbení. Abychom tomuto předišli, např. při bolestech hlavy, při léčbe vážnych onemocnění, kámen počas léčby umyjeme proudem čisté vody a necháme ho energeticky "odpočinout" aby nabyl další síly.

Pokud již nějakou dobu pracujeme s kamenama, dokážeme intuitívně vycítit, kdy je kámen potřebné odložit, očistit a nabít. Je vícero spůsobů jak se starat o drahé kameny, ale abychom nemuseli všechny študovat a zkoušet, vytvořili jsme pro vás tento jednoduchej praktickej postup, který je rovněž vhoden pro začátečníka jako i pro zkoušeného mineraloga:

1. před každým použitím (i před prvním) kámen umýt čistou vodou. Umyjeme ho proudem tečoucí vody tak, že ho podržíme v dlani a prstama ho otáčíme a promýváme cca 2-3 minuty. Kámen potom můžeme osušit (nemusíme) čistou bavlněnou nebo flanelovou utěrkou, nejlepší je pokud si jednu utěrku určíme jenom na utírání kamene a nepoužívame ji již na nič jiné. Osušení kamene je důležité hlavně, pokud sa jedná o šperk (ku příkladu přívěsek, náušnice a pod.), který je kombinovaný s kovem - abychom jsme vodou kov nepoškodili.

2. potom kámen položíme na parapetní dosku okna na čistej bílej papír a necháme ho takto nabíjet celou noc při měsíčním světle. Nejaktívnější a nejsilnější nabítí sa děje při splnu měsíce, ale účinné jsou všechny měsíční fázy. Tento spůsob se považuje za nejjednoduchší a je vhoden pro každého.

Některé drahé kameny můžeme nabíjet i na slunečním světle, ale při některých kamenech je potřeba dát pozor a nenabíjet je na přímém slunci, ale jen v stínu, u okna, kde nesvítí přímé silné slunce, například ráno, večer, tehdy když jsou sluneční paprsky slabší. Kupříkladu při Ruženíně, Ametystě i Tyrkyse třeba dát pozor, na přímém slunci můžou změnit zafarbení, můžou zesvětlit. Všechny druhy kamenů můžete nabíjet na měsíčním světlu, ale jen některé na slunci, proto je nejjednoduchší používat nabíjení na měsíci. Tehdy nemusíte zisťovat a řešiť, který kámen je vhodný na nabíjení na slunci.

3. takto očištěný a nabitý kámen můžeme začít používat nebo nosit. Když kámen používáme na léčení, doporučujeme ho umývat i hned po léčení a nechat ho znova nabít a oddychovat. Když ho nosíme jako náramek nebo jiný šperk a stane se, že jsme ho mali na sobě (nebo byl v naší blízkosti, v kapse a pod.) v čase nějaké kritické situace, v konfliktu, ve střesu, v hněvě a pod. šperk umyjeme proudem čisté vody. Pokud máme čas, necháme ho hned i nabít, pokud ne, je důležité ho aspoň umýt, aby jsme předešli jeho oslabení a poškození. Takto nám kámen může delší dobu sloužit a pomáhat. A zároveň ho zbavíme negatívní energie, kterou v takovéto situaci absorboval.

4. takovou očistu kamene doporučujeme dělat cca 2-4x měsíčne. Závisí to podle toho jako intenzivně s kamenem pracujeme nebo jako často ho nosíme (pokud je to šperk). Když kámenem léčime přikládaním k tělu, masážemi a pod., tak je nejlepší hned po léčení kámen umýt a odložit u okna, nechat znova nabít a oddychovat. Když nosíme drahý kámen v podobě šperku každý den, očistu děláme aspoň 1x do týdne. Pokud šperky střídáme, čistění děláme cca 2-4x za měsíc. A rovněž pokud nosíme šperků naraz spolu více (například více druhů náramků), čištění a nabíjení děláme častěji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze